• Adriana

Obľúbené postavy z fantasy príbehov

Celkom na úvod, aby ste si mohli spraviť predstavu:


ZOZNAM ADRIANINÝCH DESIATICH OBĽÚBENÝCH FANTASY POSTÁV (v tom poradí, v akom jej napadnú):

  1. Ido (Eona - Alison Goodman)

  2. Kvothe (Meno vetra - Partick Rothfuss)

  3. Lord Asriel (séria Temné hmoty - Philip Pullman)

  4. Severus Snape

  5. Artemis Fowl

  6. Damon Salvatore (Upírske denníky - L. J. Smith)

  7. Aslan (Narnia - C. S. Lewis)

  8. Murtagh (Eragon - Christopher Paolini)

  9. Jorg Ancrath (Tŕňový princ - Mark Lawrence)

  10. Elodin (Meno vetra - Partick Rothfuss)Prvé, čo som si uvedomila, keď teraz vidím svoj zoznam: Prečo nemám obľúbené ženské postavy? :D

Určite máte vlastné preferencie a vaše obľúbené postavy majú vlastnosti, ktoré sú vám sympatické a priťahujú vás v skutočnom živote. Poviem vám, čo priťahuje mňa. Vnútorný konflikt. Nie je to také špecifické ako dlhé vlasy, silná vôľa či temná minulosť (aj keď aj to je v pohode :D ), ale hneď vám vysvetlím, čo tým myslím.


Najsilnejšie postavy, ktoré sa stávajú majstrovským dielom a majú moc zmeniť naše názory, zvyky či dokonca životy, sú tie s vnútorným konfliktom. Samozrejme, toto platí na postavy všeobecne, nie iba na tie z fantasy svetov. O vnútornom konflikte ste možno počuli na strednej škole na hodine literatúry. Počuli ste aj o daktylotrochejskom verši, ale tiež nič, že? Ani obraz, ani zvuk - úplne rozumiem. Ja som na tom podobne z matematiky a fyziky. Vnútorný konflikt je tajná ingrediencia, ktorá dáva postave zmysel a vdychuje jej život. Bez nej je postava nevýrazná, nudná a čitateľ jej vôbec nemusí rozumieť - taká postava autorovu životnú pravdu nikdy neodovzdá. Je to celkom jednoduché, žiadny rozbor veršov - vnútorný konflikt vlastne znamená:


TÚŽBA verzus STRACH


Predstvate si postavu, ktorá zistí, že dokáže privolať búrku. Aká škoda, že má z búrok hrôzu a je pri nich celkom paralyzovaná?? A čo postava, ktorá zistí, že dokáže lietať?? Lenže čo keď sa odmalička panicky bojí výšok???


Každá postava by mala do príbehu vstupovať s akýmisi ťažkosťami - s problémom, ktorý jej bráni v tom, aby dosiahla, po čom najviac túži. Táto zábrana môže pochádzať aj z vonku. Harry Potter túži aspoň po jednom pokojnom roku na Rokforte, však? Aspoň raz dohrať metlobalový zápas bez zásahu debilného dementora, aspoň raz streliť Malfoyovi bez toho, aby potom dotiahol do školy smrťožrútov, aspoň raz s Ronom dohrať partičku rachotiacej dámy. Ale ten Voldemort mu to jednoducho vždy pokazí! Je ultimátnou prekážkou, ktorá bráni Harrymu žiť šťastný život plný všehodžúsov, hipogryfov a citrónových dropsov. Bohužiaľ. Ak chce byť Harry šťastný, musí ho poraziť. OK príbeh.


Predstavte si však, že by sa celý konflikt presunul do vnútorného prežívania postavy. Všetko, čoho sa bojí, čomu musí čeliť a čo jej bráni v dosiahnutí šťastia, je čisto záležitosťou jej duše. Inak povedané, za svoje problémy si môže sama.


Keď čítate príbeh bez postáv s interným konfliktom, cítite to hneď. Ak sa netýka nejakej špecifickej témy, alebo prostredia, ktoré máte radi, nudí vás a nedáva vám zmysel. Viete, čo je blízke úplne každému a úplne každý sa s tým dokáže okamžite stotožniť? Túžba, ktorej bráni strach. Ha! Interný konflikt. Každý z nás po niečom túži - vie, čo by ho spravilo šťastným. Ale každý z nás pozná aj ten odporný zákerný hlások vnútri hlavy, ktorý nám pripomína, čo všetko by sme pre to museli urobiť - denne cvičiť, odpustiť, nabrať odvahu a pozvať niekoho na rande aj keď nám hrozí odmietnutie. Hohó! Niečo také extrémne nepohodlné robiť predsa nebudeme! Necháme to radšej tak a namiesto toho, aby sme sa prekonali a dosiahli šťastie, zmierime sa s OK životom, ktorý máme.


Keď poznáme najtajnejšiu túžbu postavy a vieme aj, čo jej bráni v tom, aby dosiahla šťastie, rozumieme jej. Je jedno, čomu sa venuje - môže to byť aj matematický génius, s ktorým by sme sa ani nevedeli porozprávať. Obzvlášť preto mám z Hierarchie tmy rada Lareda. Túži po uznaní, ktoré mu všetci odopierajú preto, kým je - nebezpečným démonom, hoci žije v Innsbrucku ako človek. Má strach, že ostatní majú pravdu. Trvá mu poriadne dlho, kým si uvedomí, že to nie je celkom tak, a odhodlá sa nájsť vo svete kúsok šťastia aj pre seba.


Viete teraz rozpoznať interný konflikt vašej obľúbenej postavy? Má nejaký?


Keď pracujem na nových postavách, ich túžby a najväčšie obavy sú to prvé, čo si pri nich zodpoviem. Nie sú to ich mená, farba vlasov ani magické schopnosti :-) Teraz už viete prečo!