• Adriana

Hierarchia tmy: odporúčaná veková hranica čitateľov

Hierarchia tmy má za sebou prvé dva mesiace, počas ktorých ste si ju mohli v prvom rade nájsť v kníhkupectvách, v druhom rade si ju poobchytkávať, ovoňať, začítať sa do nej a napokon si ju aj kúpiť a užiť si jej príbeh.


Pre koho je však Hierarchia tmy určená? Pre všetkých - na to už nenaletí nikto. Nie, nie je pre všetkých. Je pre priaznivcov fantasy, záhad a brutálnej akcie. Je unisex. Je pre každého, kto má rád politikárčenie, prefíkané manévre a ctižiadostivé charaktery pripravené biť sa za svoje ciele takmer všetkými prostriedkami. V Hierarchii tmy nájdete aj veľa zrady, no ešte viac lásky, rozpoltené postavy so svojimi dilemami a neprestajný boj o správne rozhodnutia.Je pre dospelých čitateľov, pripravených hútať nad nevysvetliteľným. Odpovede dostane každý. Kto húta veľa, môže tajomstvá odhaliť hneď, kto húta málo, toho si vysvetlenia počkajú v závere trilógie.

Aj preto by som Hierarchiu tmy nevkladala do rúk čitateľom mladším ako 14 rokov. Kniha neobsahuje drastické ani erotické pasáže, no pracuje s predpokladom, že čitateľ má oči otvorené a rád lúšti. Príbeh nie je natoľko zamotaný, aby si ho nemohlo vychutnať aj šikovné decko a ja osobne som takého príbehy žrala už ako 12-ročná :)


Čo sa týka hornej vekovej hranice, poviem len toľko: môj 80-ročný dedko zdolal túto knižku ako nič a teší sa na pokračovanie. Zdolali ju aj päťdesiatnici, tridsiatnici, tínedžeri a zo všetkých týchto vekových kategórií som dostala krásnu vzorku rozmanitých názorov, dobré-zlé, nadšené-sklamané, ba aj lichotivé a urážajúce. Všetko nasvedčujúce tomu, že knižke sa darí a vyvoláva veľké emócie :) Som vďačná za všetky názory, ktoré ma môžu v tvorbe posunúť ďalej.


Taktiež som vďačná za každý záujem a otázku, ktorá ku mne od vás doletí či už cez IG, Facebook alebo cez mail. Nie je vám niečo v príbehu jasné? Dráždi vás niektoré z tajomstiev až do nepríčetnosti, nemôžete preň spávať a všimli ste si na sebe prvé náznaky rednutia vlasov? Za to určite nechcem niesť zodpovednosť, takže neváhajte a spýtajte sa ma. Nebudem spoilerovať, nevyzradím všetko, ale možnosť poskytnutia indície tu je. Uvidíte, že sa dopracujete k tej najpravdepodobnejšej teórii aj sami. No prosím, nepýtajte sa ma, aký bude koniec. Dobre viete, že hierarchia tmy je nekonečná. Iba relevantné otázky.


Zhrnutie:

Odporúčaná veková hranica: 14 – 80

Typ čitateľa: vášnivý prieskumník, záhadológ, ambiciózne dievča, zvedavý dedo, fanúšik fantasy oceňujúci zvláštne nové magické prvky a bytosti


Tento článok nájdete aj vo video verzii na Youtube