• Adriana

Dostaňme rukopis do vydavateľstva (technika nésérsá)

Aktualizováno: 22. 4. 2021

Je niekoľko možností, ako dostať rukopis presne tam, kde ho chceš mať - zalomený a v tlačiarni. Ideálnym medzistupňom je vydavateľstvo. Tu nájdeš niekoľko techník neobyčajne delikátneho japonského umenia s názvom dópíštó nésérsá:  1. technika špiceľ

Moja obľúbená metóda. Spočíva v tvojich schopnostiach špicľovať. Prvý krok je určenie cieľa. Vyberieš si vydavateľstvo, ktoré vydá tvoju knihu, či chce, alebo nie. Ty chceš a to je hlavné.

Keď máš svoj cieľ, začínaš špicľovať. Facebook, insta, finstat, adresa, cony, velké ryby, malé ryby, členovia redakcie, recenzenti, pán údržbár, pani dopĺňajúca toaleťák... Je to tak, svet je malý a bratranec pratety babkinho švagra možno pozná neter koňa, na ktorom niekto z redakcie jazdí do práce. Nie je to vylúčené. Technika špiceľ je majstrovskou technikou, ktorá vyžaduje čas, pot a telefonovanie s babkou. Na konci však čaká vytúžená odmena.
2. technika šnicel


Tučnučký šnicel, tešíme sa naň celý týždeň. Šnicel, to je to. To je skutočný obed. Každý ho chce. Buď šnicel. Napíš niečo zábavné, pútavé, jednoduché. Ukáž na youtube, aký máš žiarivý trojobal, aký si chutný! Postuj na instagram, že bez teba to nie je ono. A budeš mať pravdu.
3. vyčkávacia technika


Porušuje pravidlá umenia nésérsá, keďže pravekou podstatou tohto umenia je mať všetko a hneď. Vyčkávacia technika je iná. Vyžaduje niečo, čo nový svet dávno nechal za sebou rovnako ako hrncové účesy zo socíku. Niečo, čo dnes ostalo len tvojej babke. Trpezlivosť.

Chceš sa ponoriť do hĺbok umenia nésérsá a mať svoju knihu hneď. No keď počkáš a využiješ čas na zlepšovanie sa vo vyššie spomenutých technikách 1 a 2 a tiež na zlepšovanie sa v tom, čo ti presne teraz napadlo, áno - vlastného písania - pretože vieš, že šnicel si síce pekný, no mäsko máš trochu tuhé a obal kde-tu spálený, môže ti to jedine pomôcť.
4. technika Rowlingová (a. k. a. veď aj ju odmietli)


Technika Rowlingová je jedna z najlepších známych techník. V prvom kroku musíš nájsť vydavateľstvo, ktoré ťa pošle do prdele. Ideálne je, ak ťa do prdele pošle obratom. Na krásny vyšperkovaný mail s tvojím Harrym Potterom v prílohe potrebuješ doritichoďnú, prípadne nijakú odpoveď. Keď ti rukopis vydajú inde, môžeš sa okamžite začať sťažovať a posmievať, ako nespoznali tvoj talent a odmietli hviezdu. Toto sú pravé krásy života.
5. technika Sarumanov šnicel


Túto techniku ti môžem odporúčať, len keď ti ide o rýchly, no krátky úspech. Pomocou čiernej mágie rýchlo vyčaruješ šnicel v zlatom trojobale, po ktorom každý skočí. Keď ho však niekto vezme na vidličku a dá si ho do huby, zistí, že je odporný. Presne to ťa čaká, ak budeš postupovať podľa tejto techniky. Oni na to prídu. Radšej to nerob. Daj si záležať. Vytvor rukopis, na ktorý budeš môcť byť hrdý a na ktorý bude môcť byť hrdá aj tvoja mama. Isto čaká iba na to, aby sa tebou pochválila v práci kolegyniam. Dobro a kvalitný šnicel vždy zvíťazí, to si pamätaj, bublík.
6. technika bratov Hochšroršchnerovcov


Slalom je jedna z bežných techník tohto umenia. Nečakáme, ideme. Ak jednému vydavateľstvu trvá príliš dlho rozhodnúť sa, už pádluješ k ďalšiemu. Toto je biznis. Čas sú šnicle.
7. technika sólo


Technika sólo, známejšia ako „ja sám, ja sám“, je obľúbenou technikou slovenských autorov. Predchádza jej technika bratov Hošchrornešrovcov, teda pádlujem, pádlujem, až kým nemám okolo čoho. Ďalším krokom sa neodvratne stáva založenie s. r. o. (serem redakcie, odchádzam!). Technika sólo je smelý počin, ktorý však ukrýva mnoho nástrah. Všeobecne sa neodporúča.Ktorá technika je pre teba tá pravá? Poznám ešte poslednú - tú, ktorú som použila ja. Tieto techniky nie sú ideálne, no to nie sú ani naše podmienky. Dúfam, že žiadnu z nich použiť nepotrebuješ, ale ak áno, chápem to. V tom prípade sa smelo inšpiruj!