• Adriana

Ako vydať knihu - fáza 2 (koľko, preboha, stojí tá tlač?!) + video

Podklady na tlač máme hotové. Teraz to príde...

Vytiahnite peňaženky, otvorte si internetbankingy. Ide sa cvakať tlačiarňam.


Link na nové video: Koľko stojí dať si knihu vytlačiť?Knižku máme zalomenú, no e-kniha nám nestačí. Kdeže. My-chceme-knihu! Vytlačenú, voňavú, reprezentatívnu. Vždy sa môžete vybrať cestou mäkkej väzby a cenu za tlač tým podstatne znížiť, no my, kdežeee. My budeme tlačiť knižku s väzbou V8, lebo z nej chceme mať výstavný kus, ktorý sa bude na poličke vynímať.


Niektoré tlačiarne ponúkajú cenovú kalkuláciu tlače knihy online. Pozrela som sa niektoré z nich.

Najskôr však pár slov k parametrom, ktoré som zadávala do výpočtov.


Väzba: V8 (tvrdá šitá väzba bez prebalu)

Rozmer: š: 125 mm, v: 200 mm

Papier na obálku: 150 g, natieraný, matná laminácia

Farebnosť obálky: 4+0 (jednostranná plnofarebná tlač)

Papier knižného bloku (vnútra knižky): 90 g, nenatieraný, ofsetový

Farebnosť knižného bloku: 1+1 (obojstranná čierno-biela tlač)


Toto sú základné informácie, ktoré od vás bude potrebovať každá tlačiareň. Keďže máte knižku už zalomenú, tlačiarni poskytnete presný údaj, koľko má kniha strán. Tlačiareň vám následne zašle informáciu, aká vychádza šírka chrbta. Tento údaj posuniete grafikovi, ktorý vám na jeho základe upraví obálku na potrebnú rozmer. Ja som udávala počet strán 352 (musí byť deliteľný 4, aby tlačiarni vyšiel na tlačový hárok).


Cenu tlače zásadne ovplyvní počet kusov. Platí všeobecné pravidlo: čím je počet kusov vyšší, tým je kusová cena za knihu nižšia. Oplatí sa preto tlačiť naraz väčší náklad. Preto si treba dobre rozmyslieť, koľko ich potrebujete. Ja som do cenovej kalkulácie zadávala 1 000 kusov.


Tlačiarne, ktoré som oslovila, mi poskytli diametrálne odlišnú cenovú ponuku aj pri rovnakom zadaní (cca 6 500 €/165 500 Kč a cca 4 800 €/122 000 Kč). Preto neváhajte a oslovte čo najviac tlačiarní. Napríklad aj tlačiarne v iných krajinách. Budete prekvapení z polovičných, možno aj štvrtinových cien, ktoré vám budú vedieť poskytnúť. Samozrejme, rátajte ešte s financiami potrebnými na dopravu.


Tlačiarne, ktoré ponúkajú cenovú kalkuláciu online:

www.blumi.sk

www.typocon.sk

http://www.printprices.cz/sk/

https://www.fork.sk/?run=content&id=157&lang=sk (iba knihy s mäkkou väzbou V4)


Malý tip na záver: popozerajte si knižky, ktoré máte doma a z tiráže zistite, kde boli vytlačené. Neboli tam vytlačené pre nič za nič ;)