• Adriana

Ako vydať knihu - fáza 1 (a.k.a. koľko peňazí si pripraviť + video)

Aktualizováno: kvě 14

K tomuto článku nájdete na YouTube aj video:

1. FÁZA: Koľko stojí pripraviť si tlačové podklady?


Na čo všetko potrebujete myslieť, keď idete vydať knihu? V tomto článku nechcem rozoberať, ako rukopis napísať dobre - budem predpokladať, že svoje veľdielo už máte v šuplíku hotové a je pripravené ovládnuť svet!Takže 1. FÁZA

PRÍPRAVA KOMPLETNÝCH TLAČOVÝCH PODKLADOV


Počula som, že máte rukopis hotový. Dobrá práca. Môžete pokračovať takto:


1. Nájdite si jazykového redaktora

Jazykoví redaktori sa nehľadajú ťažko. Ťažko sa hľadajú tí schopní a zároveň cenovo akceptovateľní. Ak nepoznáte nikoho schopného, nejde to inak - musíte pátrať. Najlepšie je, ak si svojho budúceho spolupracovníka trochu preveríte. Predsa len, pýta si nekresťanské peniaze a ktohovie, či si ich naozaj zaslúži. Nájdete aj redaktorov, ktorí si nezapýtajú veľa, ale to robia z dvoch dôvodov - 1. nie sú dobrí, 2. sú zúfalí. Ak ide o druhú možnosť, pre boha živého, nebuďte lakomí a ceňte si prácu druhých. Áno, niečo to stojí a možno si budete musieť odložiť trochu viac peňazí, ale váš spolupracovník aspoň nebude pracovať s vaším textom s nechuťou, čo sa vám môže vypomstiť.

Zaplatiť 2-3 eurá za prvé čítanie a polovicu z tejto sumy za druhú korektúru je primeraná cena. Profesionál si ju zaslúži.


2. Nájdite si grafika

Grafik zalomí váš zredigovaný rukopis na tlačové strany. Cena závisí od mnohých faktorov - aké chcete mať v zalomení grafické prvky alebo či si kupujete aj nejaké obrázky. Grafické štúdiá sú drahé, ale niektoré vydavateľstvá ponúkajú aj čiastkové služby - napríklad zalomenie (Elist, EnriBook, Publico...) Nič vám nebráni ani naučiť sa zalamovať a objaviť v sebe nový talent. Aj keď hrozí, že pri tom prídete o nervy - peniaze vám ostanú!


3. Opäť redaktor

Konečne vidíte svoju knihu zalomenú! Paráda, že? Najlepšie urobíte, ak opäť oslovíte redaktora a dáte mu text skontrolovať ešte raz. Je toho veľa, čo sa mohlo pri zalamovaní pokaziť a zrazu to nesedí. Nešetrite, je to vaša knižka.


4. Opäť grafik

Grafik zapracuje korektúru redaktora a spraví vám obálku. Za tú budeme počítať s 200 €. Dokončí tlačové podklady - hotovo! Máte v počítači všetko, čo potrebujete.


No a koľko to celé stálo?


Budeme vychádzať z tejto nemilosrdnej modelovej situácie: Váš rukopis má 300 normostrán, no nenapísali ste ho vy - je to totiž prekladové dielo a prekladateľovi ste ponúkli férovú odmenu 10€/NS. Redaktora ste ukecali na 2 € za NS pri prvej korektúre a na 1€ za NS pri druhej. Grafik sa však nechcel dať ukacať a vypýtal si 1€ za zalomenie jednej tlačovej strany (text vyšiel v knihe na 450 strán).


preklad/autor.............3 000 €

korektúra.....................450 € + 300 €

zalomenie....................450 €

obálka...........................200 €

____________________________________________

4 400 € spolu


Neplačte. Nepáľte rukopis! Pozrime si druhý model:

Váš rukopis má opäť 300 normostrán, ale napísali ste si ho sami. Na korektúre šetriť nechcete, lebo viete, že môže váš text vystreliť do prvej ligy, no stiahli ste si open-source softvér na zalamovanie textu a z YouTubu ste sa naučili skvelú vec, ktorá sa vám zíde - ako knižku vytvoriť sami! Na obálke ste si však dali záležať, a tak ste oslovili ilustrátora/fotografa, aby vám pripravil parádnu ilustráciu/fotku na obálku knihy. Upravili a dokončili ste si ju však už sami.


Počítajme:

preklad/autor...............................0

korektúry......................................750 €

zalomenie.....................................0

ilustrácia/fotka na obálku......250 €

____________________________________________

rovných 1 000 € spolu - lepšie? Ani nie, ale aspoň reálnejšie.


Samozrejme, počítať treba aj s cenou tlače kníh. Ak sa rozhodnete ísť cestou e-booku, ste prefíkaní a úplne vám rozumiem, no potom si určite odložte peniaze na marketing.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Spisovateľské výzvy (a ako si s nimi poradiť)

Niekedy sa zdá, že problémov je príliš veľa, aby to stálo za to. V takých chvíľach sa mi osvedčilo robiť jediné (okrem toho, že si uvarím extra paprikový guláš, čo pomáha univerzálne pri všetkom) - za